Breaking time

Autor: Martin Štuk | 8.3.2012 o 15:11 | (upravené 8.3.2012 o 22:36) Karma článku: 11,13 | Prečítané:  243x

Slovensko opäť takmer po 20-tich rokoch prežíva zlomový moment. Generačný posun spôsobil, že tu máme generáciu mladých, sebavedomejších ľudí nad 25 rokov, ktorí mali možnosť študovať na univerzitách a cestovať do zahraničia. Osvojili si nové spôsoby myslenia, vedia kriticky zhodnotiť stav našej demokracie a spoločnosti, a čo je podstatné, chcú sa zasadiť za zmenu. Nie, nejdem produkovať nejaký "antigorilí" článok i keď aj o  protestoch bude reč.

Bol som na protestoch v Bratislave. Odhliadnúc od možného nejasného pozadia a rôznych hier okolo protestov som nadšený z citeľného posunu  v národe. Občania dali najavo svoju krízu dôvery voči tejto forme zastupiteľskej demokracie, akú tu na Slovensku momentálne máme.

Ľudia na uliciach tak vyjadrili zarážajúcu skutočnosť, že politici nezastupujú v prvom rade občanov, ale záujmy lobbistických, holdingových a zrejme aj mafiánskyh skupín. To, čo sa tušilo, ukázalo sa teraz v celej svojej nahote.

Zmena systému

Som presvedčený, že Slovenská republika potrebuje zmenu systému uchádzania sa a vykonávania mandátu poslanca Národnej rady. Je tu potrebná zmena volebného zákona. Mali by sme sa inšpirovať napr.  Anglickom, kde na to, aby sa poslanec dostal do parlamentu, musí reprezentovať volebný okres. Musí získať dôveru svojich domácich voličov prednostne. Takto poslanec vie, že ho do parlamentu poslali jeho občania, preženiem to "susedia". Musí zostať s nimi v kontakte, musí sa o nich zaujímať. Dokonca musí mať  svoju kanceláriu vo svojom obvode, aby ho mohli ľahko navštíviť, podať podnet, stažnosť, či predložiť nejaký problém.

Takýto model získania poslaneckého mandátu sprostredkuje spojitosť a vykazateľnosť. Iste, poslanci sú členmi strán a tak sú aj ideologicky zamaraní, ale je to kombinácia "straníckosti" a "ľudskosti". Pričom tá ľudskosť má jasný akcent.

Na Slovensku sme doposiaľ videli zväčša iba tú straníckosť. Zmeniť by to mohol dobre naformulovaný ústavný zákon. Nemyslím si, že Smer- DS bude mať záujem o takúto zmenu v najbližšom volebnom období. Bez jeho poslancov to nebude možné zmeniť.

Nádej na teraz

Vidím nádej v občianskych kandidátkach. Mali sme občianskych kandidátov na krátky čas v prvom slovenskom federálnom parlamente. Sedeli tam nezávislé osobnosti: básnici, umelci, aktivisti, ochranári, ekonómovia, technici a pod. Tito poslanci mali kontakt s bežnými ľudmi.

Nezávislí kandidáti na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností sú ľudia zo svojich komunít. Ich práca a život sú spojené s ľudmi, ktorým slúžia. Sú tam aktivisti, umelci, riaditelia neziskových organizácii, pracovníci s mládežou a deťmi, sociálni pracovníci. Svoju kandidatúru vnímajú ako pokračovanie svojej doterajšej práce. Chcú naďalej slúžiť svojim komunitám, a chcú tento princíp preniesť na parlamentnú pôdu.

Nie, nerobím tu reklamu Igorovi Matovičovi. Ani nekomentujem spory a mediálne kauzy okolo Obyčajných ľudí. Zameriavam sa sa na podľa mňa na podstatnú vec, ktorá môže priniesť zmenu do spôsobu získavania mandátu poslanca NRSR. A to: spojitosť s voličmi a vykázateľnosť voči nim.

Fandím nezávislým kandidátom z OĽaNO a fandím aj závislým "straníckym" kandidátom z iných volebných zoskupení, ktorí si osvojili alebo osvoja princíp spojitosti a vykazateľnosti voči svojim voličom.

Jeden zo svojich krúžkov dám Braňovi Škripekovi, www.branislavskripek.sk lebo som presvedčený, že tento princíp uplatní.

 

Prajem vám úspešný volebný deň!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?